AESCHYNANTHUS (RUJ ÇİÇEĞİ) YETİŞTİRİCİLİĞİ

2015-02-03 11:15:00
AESCHYNANTHUS (RUJ ÇİÇEĞİ) YETİŞTİRİCİLİĞİ |  görsel 1
AESCHYNANTHUS (RUJ ÇİÇEĞİ) YETİŞTİRİCİLİĞİ |  görsel 2
 
 

 

Kala çiçeği ülkemizde Gelin Çiçeği de olarak bilinen oldukça görkemli ve tüm dünyada büyük ilgi gören çok güzel bir süs bitkisidir. Kesme çiçekçilik sektöründe de çok yoğun kullanılan hoş bir bitkidir. Özellikle düğün ve davetler için gönderilir. Ayrıca bahçelerin de sultanı olan çok hoş bir bitkidir. Görünümü ve renk uyumu ile harika bir çiçektir.propolisdamla

Kala çiçeğinin bakımı dikkat edilirse kolaydır. Biraz ilgi isteyen bir bitkidir. Işık isteği bakımından doğrudan güneş ışığından korunması gereken bir bitkidir. Dolaylı yollardan ışık alan yerler Kala çiçeği için uygun olacaktır. Filtre edilmiş güneş ışığı bitkinin gelişimi için oldukça uygundur.

Gelin çiçeği hava akımlarından kolay etkilenen bir bitkidir. Bu yüzden hava akımı alan yerler bitki için uygun olmayacaktır. Dikimi ve yetiştiriciliği esnasında bu konuya da ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aşırı soğuk ve aşırı sıcaklardan bitkinizi korumanız gerekecek. Aksi halde bitkinizin hastalanmasına ve hatta ölmesine neden olabilirsiniz. Özellikle kış soğuklarında çok dikkat etmeniz gerekecek. Belli sıcaklık değerine kadar dayanabilir ancak kış donlarında zarar görür.

Toprak isteğine değinecek olursak; humus bakımından zengin topraklar idealdir. Ayrıca kırmızı, killi bahçe topraklarını da çok severler. Ancak asitli topraklarda gelişimleri çok kötü olmaktadır. Yetiştiriciliğinde bu konuya dikkat etmeniz gerekecek.

Toprağının nemli tutulması gerekiyor. Toprak nemini seven bir bitkidir. Bu yüzden toprak nemini kaybetmeden sulamalı, toprak karakterini buna göre seçmelisiniz. Toprak nemini özellikle yaz ayları bitene kadar sağlamalısınız. Yaz ayları bitince toprak nemi yavaş yavaş azaltılmalı ve sulaması da buna göre yapılmalıdır.

Suyu çok seven bir bitkidir. Özellikle de yaz aylarında bolca sulanmalıdır. Su isteğini anlamak için toprak ıslaklığına bakmalısınız. Toprak ıslaklığını yitirdiğinde sulamasını yapmalısınız. Yukarıda da bahsettiğim gibi toprak nemini kaybetmemeli. Bu yüzden sık sulama yapmalısınız yaz aylarında. Kışın ise sulamayı azaltmalı toprağının nemine bakara sulamasını yapmalısınız.

Kışın sulamasını yaparken de soğuk musluk suyu vermemeye dikkat etmelisiniz. Aksi halde bitkinin hastalanmasına neden olabilirsiniz.

Yılda bir ya da iki yılda bir olmak üzere saksı değişimi yapabilirsiniz. Mayıs ayları gibi saksı değişimi ideal olacaktır.İroni Tekstil

 

kala-gelin-cicegi

Kala – Gelin Çiçeği

Ruj Çiçeği sarkıcı özellikte hoş bir iç mekan süs bitkisidir. Sarkıcı özellikte olması evlerinizde birçok yerde kullanmanızı sağlıyor. Örneğin duvara asılı saksılardan aşağı sarkarak güzel görünümler elde edebilirsiniz. Evlerinizde dekoratif görünümlerin oluşmasını sağlayabilirsiniz ruj çiçeği sayesinde.

Yaprakları parlak, çiçekleri küçük ve kırmızı renklidir. Çiçeklerinin parlak ve canlı kırmızı olmasından dolayı Ruj Çiçeği adını almıştır. Parlak renkli bir bitkidir.

Bitki toprak isteği bakımından humusça zengin, geçirgen ve nemli karakterli toprakları sever. Toprağının ağır karakterli olmaması gerekiyor. Bu tür topraklarda kök çürümesi ya da bitkinin iyi gelişememesi söz konusu. O yüzden hafif karakterli ve geçirgen olması gerekli. Nemli topraklarda kök gelişimi çok iyi olmakta.

Aeschynanthus bitkisi daha çok güneşli yerleri seviyor. Aydınlık ancak doğrudan güneş ışığı almayan yerler bitki için çok ideal. Direk güneş ışığı aldığından bir süre sonra yapraklarında lekelenmeler oluşuyor ve bu lekeler uzun bir süre geçmiyor. Hatta bitki çok maruz kalırsa direkt güneş ışığına hastalanıyor. Bu yüzden filtre edilmiş güneş ışığı gerekli bitkiniz için. Yani bitkinizi bir tül perde arkasına ya da dolaylı yollardan güneş ışığı alan yerlerde yetiştirmeniz çok daha iyi olacak.

Soğuklardan çabuk etkilenen bir bitki. Bu yüzden oda sıcaklığında olması gerekiyor. Aşırı soğuklarda bitki ölebiliyor. Kışın özellikle bu konuya dikkat edin. Kışın bitkinize soğuk su vermeyin. Daha çok oda sıcaklığında olan ve dinlenmiş su verin. Aksi halde bitkinizi hastalandırabilirsiniz.

Yaz aylarında bitkinizin su ihtiyacına dikkat etmelisiniz. Yazın bolca sulayın. Toprak yüzeyi kuruyunca sulama zamanı gelmiş demektir. Yazın çok sıcak ve kuru havalarda yapraklarına su püskürtürseniz bitkinizin nem ihtiyacının bir kısmını gidermiş olursunuz. Bu da bitkinizin yaprak güzelliği açısından oldukça faydalı olacaktır. Sonbahar dönemine girince yavaş yavaş suyunu azaltın. Toprak yüzeyi nemli kalsın yeterli. Bu dönemde yapılacak fazla sulama bitkinin çürümesine neden olacaktır.

468
0
0
Yorum Yaz