ÇİÇEKLER DİYARI - BEGONVİL BİTKİSİ BAKIMI

2015-04-24 22:07:00
ÇİÇEKLER DİYARI - BEGONVİL BİTKİSİ BAKIMI |  görsel 1
ÇİÇEKLER DİYARI - BEGONVİL BİTKİSİ BAKIMI |  görsel 2

 

equinox kırışıklık giderici serum kit kampanyası

Ateş çiçeği genelde dış mekan süs bitkisi olarak yetiştirilen, ismini renginden alan çok güzel kokulu bir bitkidir. Yeşil yapraklarının arasından kızıl renkli salkım şeklinde çok güzel çiçekler açan çok hoş bir bitkidir. Salkım çiçekleri çok güzel kokular yayar. Bahçeleriniz için çok güzel bir bitki türüdür. Saksıda da yetiştiriciliğini yapabileceğiniz çok güzel bir süs bitkisidir.

Bitki çok dallı ve dikine büyüyen çiçeklerden oluşur. Bodur bir bitkidir. Ateş çiçeğinin boyu çok fazla uzamaz. Genelde kızıl renkli olan çiçeklerin bazıları da kırmızı renklidir. Mevsimlik bir çiçektir. Bol çiçek açar. Çiçeklenmesi baharın sonlarından itibaren başlayarak tüm yaz boyunca çiçekli kalır. Ilıman iklim özelliği gösteren yerlerde sonbaharda bile çiçekli kalabilir.

Ateş çiçeği toprak isteği bakımından; gevşek yapılı, humus bakımından zengin, kumlu toprak türlerini çok sever. Özellikle toprağının gevşek yapılı olması çok önemlidir.

Ateş çiçeği bol güneş alan yerleri sever. Aydınlık ve bol güneş alan yerlerde çok çiçek açarlar. Eğer bitkiniz yeteri kadar güneş alamazsa çiçeklenmesi  ve bitkinin gelişimi çok az olacaktır. Ekimi için açık alanları tercih edebilirsiniz.

Bitkinin üretimi genelde tohumları ile yapılmaktadır. Tohumlar mart ayında ekilmelidir. Eğer toplu ekim yapacaksanız tohumlar arasında 30 ar cmlik aralar bırakmanız çok iyi olacaktır. Temmuz – Eylül arasında çiçeklenme dönemidir.

Ekiminden sonra bitkinin gelişme döneminde özellikle sulamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Yaz aylarında çok sıcak havalarda sulamasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bitkinin güzel gelişimi için sulamasına ve toprak ihtiyacına dikkat edin.

  ates-cicegi

Ateş Çiçeği Yetiştiriciliği

 

Ateş Çiçeği

Buz çiçeği çok güzel yaprakları ve çiçeği olan, çok yıllık otsu bir bitkidir. Daha çok dış mekanlar için bahçe peyzajında tercih edilir. Bitkinin dalları sürünücü sarılıcı özelliktedir. Kaplayıcı özelliğinden dolayı genelde yer örtücü olarak da kullanılabilir. Bahçenizde açıklık alanları kaplamak için kullanabileceğiniz çok güzel bir bitkidir.

Buz çiçeğinin bir diğer ismi de öğle çiçeğidir. Çiçeğin özellikle yaprakları çok dekoratiftir. Etli ve parlak yeşil olan yapraklar bitkinin görünümüne güzellik katar. Yapraklar elips şeklindedir. Çiçekleri ise genelde pembe renkli olup, sık dizili minik yapraklardan meydana gelir. Görünümü Bodrum Papatyası’nı andırmaktadır. Çiçekleri genelde ilkbaharın son aylarına doğru olur. Bitkinin anavatanı Güney Afrika’dır. Anavatanından da anlaşılacağı gibi tropikal bir bitkidir.

Buz çiçeğinin boyu genelde 30 – 40 cm civarındadır. Sürünücü ve kaplayıcı bitki olmasından dolayı boyu çok fazla uzamaz.

İklim isteği bakımından; ılıman iklimi sever. Tam güneş seven bitki yarı gölge yerlerde de rahatlıkla yetişebilir. Soğuklara dayanıklı bir bitki değildir. Bu yüzden yetiştiriciliğini yapacaksanız bu özelliğini göz önünde bulundurmanız gerekecek.

Deniz kenarlarını özellikle çok seven bir bitkidir. Toprak isteği bakımından kumlu, hafif killi nemli karakterli toprak seçimi yapmalısınız. Tabi ki humus bakımından zengin olmasına da dikkat etmeniz gerekecek. Eğer bahçenizde süs amaçlı taşlık kısımlar varsa bitkiniz için yetiştirebileceğiniz ideal alanlardan birisidir burası.

Yetiştiriciliği kolay bir bitkidir. İklim isteklerini karşıladıktan sonra öyle özel bir bakım isteyen bir bitki değildir. Yazın sıcak havalarda su isteğine dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca kışın kuruyan sürgünleri de zaman kaybetmeden budamanız çok yerinde olacaktır.

İlkbaharda alınan çelikler kumlu kompost içinde köklendirilir. Dışarıya dikilmeden önce, saksılara şaşırtılmalıdır. Seralarda tohumla da üretilir, ancak bu zor ve zahmetli bir iştir.İlkbaharda alınan çelikler kumlu kompost içinde köklendirilir. Dışarıya dikilmeden önce, saksılara şaşırtılmalıdır. Seralarda tohumla da üretilir, ancak bu zor ve zahmetli bir iştir.

 

buz-cicegi

Buz Çiçeği

Bergenya bitkisi dış mekan süs bitkisi olarak yetiştirilen, dış görünümü çok güzel olan bir bitkidir. Daha çok yer örtücü olarak kullanılan bir bitki olmasından dolayı dış mekanlarda özellikle de bahçeli evler için ideal bir bitkidir. Eğer ki bahçenizde ağaçlar varsa bu ağaçların altını bu bitki ile çok güzel değerlendirebilirsiniz. Ayrıca boş alanlarınızı da değerlendirmek için çok hoş bir bitkidir. Bahçelerde boş alanları pek istemeyiz. Her bitki de bu boş alanları değerlendirmek için pek uygun olmaz. Özellikle yer örtücü türünde olan bitkiler boş alanları değerlendirmede çok iyi olur. Bergenya bitkisi bu bakımdan çok iyi bir seçim olacaktır.

Bergenya bitkisinin salkım şeklinde pembe açan çiçekleri vardır. Ayrıca oldukça dekoratif yapraklara sahiptir. Bu dekoratif yapraklar sonbaharda kahverengiye dönüşerek oldukça güzel bir görünüme sahip olur. Çiçekleri türüne göre pembe ya da beyaz olabilir.

Toprak isteği bakımından drenajı iyi yapılmış, geçirgen toprakları sever. Toprağının havadar olmasına dikkat edilmesi gerekir. Geçirgen topraklarda kök gelişimi çok iyi olmaktadır. Toprağının humus bakımından da zengin olması gerek. Eğer imkanınız varsa yaprak çürüntüsü karışımı bitkinin gelişimi açısından çok iyi olacaktır.

İlkbaharda bitkinizin uyanmaya başladığı dönemlerde toprak bakımını yapmanız çok yerinde olacaktır. Ancak sakın bitkinizin yapraklarına zarar vermeyin. Eğer ki kurumuş yapraklar varsa bunları temizleyin. Bakımına biraz özen gösterilmesi gereken bir bitkidir.

Bitkinin üretimini kökten ayırma yöntemi ile yapabilirsiniz. Hem çabuk sonuç veren hem de kolay bir yöntemdir.

 

bergeniaBergenya Bitkisi

Begonvil bitkisi Akdeniz bölgemizde yetiştirilen vazgeçilmez bitkilerimizdendir. Genelde bahçe duvarlarında kullanılır. Bir neviçit bitkisi de diyebiliriz. Çiçeklerinin görünümü çok güzeldir. Ancak çiçekleri kokusuzdur. Yapraklar ve çiçekler çok güzel uyum oluştururlar. Kışa doğru bitkinin yaprak renginde değişmeler olur. Bu da bitkinin daha güzel görünmesini sağlar. Begonvil ılıman iklim bölgelerinde çok yıllık olarak yetiştirilir.

Begonvil aydınlık ve yarı gölge yerleri sever. Bitkinin iyi gelişmesi için güneş ışığı vazgeçilmezdir. Gölgelik yerlerde bitkinizi hiç yetiştirmeyin. Çünkü hem gelişimleri yavaş ve düzensiz olur hem de çiçeklenmesi az olur. Bir de dikkat edilmesi gereken nokta; bitkinin dalları uzadıkça bağlanarak sabitlenmesidir. Aksi halde dallar kırılabilir ya da çok biçimsiz bir şekilde uzayabilir. Bitkiyi rüzgarlardan korunaklı bir yerde de yetiştirmekte fayda var. Rüzgardan dolayı bitkinin dalları kırılabilir.

Begonvillerin bir özelliği don olaylarına ve kuraklığa karşı hassas olmalarıdır. Yazın bolca sulamanız gerekmekte. Ancak çiçeklenme döneminde bitkiye verilen su miktarını biraz azaltmanız gerekecek. Bitki gelişim aşamasında çok su ister. Ancak gelişimini tamamlayan bitkilerin su isteği biraz daha az olacaktır. Kışa doğru su isteği azalacaktır. Kışın ise yağışlar bitkinin su isteğini tamamen karşılar. Kışın su vermeye gerek yoktur.

Toprak seçimi için iyi drene edilmiş, geçirgen, humus bakımından zengin iyi bahçe toprağı seçilebilir. Toprağa eğer imkanınız varsa yaprak ve dal çürüntüleri de ekleyebilirsiniz. Begonvil fazla toprak seçimi yapmaz ancak iyi topraklarda daha iyi gelişim gösterirler.

Begonvil üretimi genelde çelikle olur. Ana bitkiden alınan çeliklerle üretimi çok kolay ve zahmetsizdir. Bitkinin yan sürgünlerinden alınan çelikler daha etkili olmaktadır.

            begonvilBegonvil Bitkisi                             

1211
0
0
Yorum Yaz