» Hangi Yiyecekler Kabızlık Yapar, Kabızlık Yapan Yiyecekler, Ha

2015-09-30 19:32:00
» Hangi Yiyecekler Kabızlık Yapar, Kabızlık Yapan Yiyecekler, Ha | görsel 1
» Hangi Yiyecekler Kabızlık Yapar, Kabızlık Yapan Yiyecekler, Ha | görsel 2

 

 1.                          Hangi Yiyecekler Kabızlık Yapar
 2. Beslenme biçiminiz, aşırı çay tüketimi, fiziksel aktivite azlığı gibi nedenler kabızlığa yol açabilir. Dolayısıyla şiş ve rahatsızlık veren bir karın ve psikolojik olarak kendinizi rahat hissedememe gibi sonuçlar doğurabilir.mide şişkinliğine ne iyi gelir
 3. Aşırı miktarda demli çay tüketimi. Çay içinde bulunan tanen maddesi kabızlığa yol açabilir.
 4. Aşırı miktarda elma ve ayva tüketimi. Bu meyvelerin içinde bulunan pektin maddesi aşırı alındığında bağırsak hareketlerini yavaşlatır.
 5. Portakal, limon ve mandalinanın içinde bulunan beyaz liflerin fazla tüketilmesi. Yine pektin maddesi bu meyvelerin içinde yer aldığından kabızlığa yol açabilir.
 6. Lifli ve posalı besinlerin doğru şekilde alınmaması. Tercih edilmesi gereken lifli ve posalı besinler; kurubaklagiller, taze sebze meyve olmalıdır.
 7. Aşırı süt ürünleri tüketimi özellikle çocuklarda kabızlığa yol açabilir.
 8. Magnezyum yetersizliği de kabızlık nedeni olabilir. Bu durum genellikle adet dönemi öncesindeki kadınlarda görülür.
 9. İdrar söktürücü, anti depresif ilaçlar, aşırı demir alımı gibi etkenler de kabızlığa yol açabilir.
 10. Az miktarda sıvı almak
 11. Fiziksel aktivitenin azlığı
 12. Kabızlık’ın Tedavisi için Doğal Beslenme Yöntemleri
 13. Düzensiz ve dengesiz beslenmenin bir sonucu olarak çok sık rastlanan kabızlığın tedavisi için illa doktora gidip ilaç kullanmak zorunda değilsiniz.
 14. Günlük yeme-içme alışkanlıklarınıza biraz dikkat ederseniz ve aşağıdaki önerileri de dikkate alırsanız bu sorundan çabucak kurtulabilirsiniz.
 15. İşte kabızlık tedavisi için doğal ve etkili yollar;
 16. 1. Bağırsaklarınızı terbiye edin. Her gün aynı saatte tuvalete gidin ve tuvaletiniz gelmemiş olsa da beş dakika boyunca klozete oturun. Ancak kesinlikle ıkınmayın. Göreceksiniz ki bir süre sonra her gün aynı saate tuvalet ihtiyacı duyacaksınız.
 17. 2. Sabahları aç karna erik ve kayısından yapılmış marmelatlardan birer kaşık yiyip üzerine 1 bardak su için. Eğer zayıflama diyetindeyseniz yarım kilo mürdüm eriğini 3 lite suda kaynatıp soğutun. Karışımdan her sabah aç karna 1 bardak için.
 18. 3. Çayı az ve açık için. Eğer çay içmeyi çok seviyorsanız içine limon suyu sıkın. Çünkü C vitamini bazen kabızlığa çare olabilmektedir.
 19. 4. Bol su için. Günde en az 1 ya da 1.5 litre su için.
 20. 5. Bol sebze ve meyve yiyin. Her gün en az 4 kez sebze ve meyve yiyin.
 21. 6. Fazla saflaştırımamış tahıl ürünlerini tercih edin. Ancak kepekli ürünlere aşırı miktarda yer vermeyin. Çünkü kepeğin içine bulunan fitik asitler demir emilimini engellemekte ve kansızığa yol açmaktadır.
 22. 7. Kurubaklagilleri sıkça tüketin. Barbunya, mercimek gibi şifalı bitkiler. .
 23.                                             .Bağırsak gazı nedir?
 24. Bağırsak gazı, sindirim sistemi kanalının, on iki parmak bağırsağı ve daha aşağı seviyesinde ince ve kalın bağırsaklar içindeki gazdır. Mide gazının bağırsaklara tahliyesiyle ya da bağırsak sistemi içindeki bakterilerin ekstra fermantasyon oluşturmasıyla bağırsak gazı oluşabilir.
 25. Fonksiyonel bağırsak hastalıklarında, kronik kabızlıkta, halk arasında spastik kolit denilen irritabl bağırsak sendromu durumlarında bağırsak gazı görülebilir.
 26. Ayrıca, sindirim sistemi enzimlerinin yetersiz salgılandığı, pankreas enzimlerinin eksik olduğu durumlar ile bağırsakta sindirim ve emilim için kullanılan enzimlerin eksikliğinde, safra sistemindeki bozukluklarda, safra kesesi taşları ve fonksiyon bozuluklarında da bağısaklarda ekstra gaz oluşumu gözlenebilir.horlamaya son
 27.                               Hangi yiyecekler gaz yapar?
 28. Baharatlı, özellikle yakıcı baharatlı (naneli, kekikli, acı biberli) yiyecekler, asidik karakterde olan sirke, limon ve birtakım hazır soslar, asit oranı yüksek olan roka, pırasa, lahana gibi sebzeler gaz oluşuma neden olabilir.
 29. Bazı yiyecekler de insan vücuduna girdikten sonra mide ve bağırsak sisteminde fermantasyonla gaz oluşumu görülebilir. Bunlar, nohut, kuru fasulye, mercimek gibi bakliyatlardır.
 30.                            Sürekli gaz hastalık göstergesi midir?
 31. Normalde insanlarda besinler, stres durumu ya da bağırsak hareketlerine bağlı olarak geçici gaz oluşumu görülebilir. Ancak sürekli gaz oluşumu, büyük olasılıkla bir sindirim sistemi hastalığının göstergesidir ve sürekli oluşuyorsa, altında organik bir sorun aranmalıdır
 32. .burun tıkanıklarına son burun yıka
 33.                          Hangi hastalıklar gaza neden olur?
 34. •Bağırsak fonksiyon bozuklukları,
 35. •Bağırsak içindeki bakteri oranlarının değişmesinden kaynaklanabilir. (Özellikle pankreas, safra ve bağırsağın kendinden salgılanan sindirim enzimlerinin oranlarında bozukluk olabilir.)
 36. Gaz oluşumuna neden olan beslenme yanlışları:
 37. •Düzensiz beslenme,
 38. •Uzun süre aç kalma,
 39. •Bir seferde çok fazla yemek yeme,
 40. •Ekşili ve baharatlı yiyecekleri tercih etme.
 41.           Yemek sırasında yapılan hangi yanlışlar gaza neden olur?
 42. •Yemek yerken konuşmak, hızlı ve çiğnemeden yemek, yemek esnasında ve diğer zamanlarda şiddetli olarak iç çekmek mideye havaya gelmesine neden olur.
 43. •Baharatlı, acılı, ekşili, asitli, lif ve asit içeriği yüksek sebze ve meyvelerin çok miktarda tüketilmesi mide gazına neden olur.
 44.           Yemekler hangi yöntemle pişirilirse daha az gaz yapar?
 45. Baklagiller ve lifli sebzeler;
 46. •Haşlayarak,
 47. •Kısık ateşte uzun süre pişirilerek,
 48. •Çok fazla baharat ve ekşi sos kullanılmayarak hazırlanmalı.
 49. •Gıdaların içine konulan yağ miktarının az tutulması,
 50. daha kolay sindirilmesini sağlar vegaz oluşumunu önler.
 51. sünüzit tedavisi sünizite neler iyi gelir

http://i13.photobucket.com/albums/a273/huyvien/linhtinh/1.gif

158
0
0
Yorum Yaz