Kuran Filmleri - Isra Suresi 23-25

2015-04-22 20:41:00
Kuran Filmleri - Isra Suresi 23-25 |  görsel 1
Kuran Filmleri - Isra Suresi 23-25 |  görsel 2

Powered by Dailymotion

 

 

Sevgili Dostlar ve Değerli Ziyaretçilerimiz,
Sizlerden uzun süre ayrı kaldığım için özür dilerim. Ancak yazılarıma Yüce Allah’ın izni ile kaldığımız yerden devam edeceğim.
Sizlere kısaca neden böyle olduğunu yazmak ihtiyacı duyduğum için bu yazıyı kaleme alıyorum. Önce sizlere bir soru sormak istiyorum.
İBLİS NE ÇOK KİMLERLE UĞRAŞIR? Sorumuz bu.
Çoğu insan bu soruya genel olarak hep yanlış cevaplar verir. Çünkü insanlar iblisin genel anlamda inan insanlara değil, inanmamış insanlara saldırdığını düşünür. Oysa bu yanlıştır. İBLİS EN ÇOK HAKKA AMENÜ OLAN, İNAN SAHİBİ VE KRUTULUŞ MÜJDESİ İLE MÜJDELENMİŞ İNSANLARLA UĞRAŞIR.
Buna dair ayet istiyorsanız size hemen verebilirim. İşte ayeti kerime.
2/BAKARA-257: Allâhu velîyyullezîne âmenû, yuhricuhum minez zulumâti ilen nûr(nûri), vellezîne keferû evliyâuhumut tâgûtu yuhricûnehum minen nûri ilâz zulumât(zulumâti), ulâike ashâbun nâr(nâri), hum fîhâ hâlidûn(hâlidûne). 
Allah, âmenû olanların (Allah'a ulaşmayı dileyenlerin) dostudur, onları (onların nefslerinin kalplerini) zulmetten nura çıkarır. VE KÂFİRLERİN DOSTLARI TAGUTTUR (ONLAR, ŞEYTANI DOST EDİNİRLER, ŞEYTAN KİMSEYE DOST OLMAZ), ONLARI (ONLARIN NEFSLERİNİN KALPLERİNİ) NURDAN ZULMETE ÇIKARIRLAR. İşte onlar, ateş ehlidir. Onlar, orada ebedî kalacak olanlardır.
Bütün insanların delalette doğduklarını ancak HANİF FITRATI İLE YARATILDIKLARINI biliyoruz. Yani en mükemmele ulaşacak şekli ile yaratıldıklarını biliyoruz.
İşte bu yolda yürümenin bir garantili kesimi var ki, bu insanın ilk teslimini gerçekleştirdiği yere kadardır. Yani insan Yüce Allah’ın davetini işitmiş ve bu davete icabet etmek talebini de YÜCE ALLAH’A iletmiş ve YÜCE ALLAH bu kişiyi mürşidine ulaştırmış ve kişi KENDİSİNDEN ÖNCE BU YOLU YÜRÜMÜŞ VE İRŞAD ETME YETKİSİNİN DE SAHİBİ OLAN BU KİŞİLERİN YOL GÖSTERİCİLİĞİ İLE KURTULUŞA ULAŞMIŞ VE İLK TESLİM OLAN RUH TESLİMİNİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.
İşte bu noktada YÜCE ALLAH’IN VERDİĞİ GARANTİ DE BİTMİŞTİR. Bundan sonraki ilerleme GAYRET- HİMMET VE  NUSRET’E bağlı olacaktır. Yani çok dik bir yokuştur. Ancak aşılması, İNSANIN GAYRETİNE BAĞLIDIR.
Peki nasıl ve neye yönelik bir GAYRET? Burada bahsedilen gayret, YÜCE ALLAH YOLUNDA HİZMET ETMEK VE DOLAYISI İLE ARABANIN İÇERİSİNDE SEYYAHAT EDENLERDEN DEĞİL, ARABANIN ATLARI GİBİ OLANLAR YANİ YÜCE ALLAH YOLUNDA HİZMET ETMEYİ HAYATINA YERLEŞTİREN KİŞİLERDEN BAHSEDİYORUZ, DOĞAL OLARAK.  YÜCE ALLAH’I ZİKREDİYORSUNUZ, ÇOK ZİKREDİYORSUNUZ, GECENİN BİR VAKTİNDE KALKIYOR VE  İBADETLE MEŞGUL OLUYORSUNUZ. İŞTE BU AZİM VE GAYRET İNSANI HİMMETE YANİ MÜRŞİDİNİN DESTEĞİNE ULAŞTIRACAKTIR.
Allah yolunda ister kendiniz için gayret edin, ister Allah yolunda hizmet edin, Allah hep nusretini gönderir. Nusret; YÜCE ALLAH’IN yardımı demektir. 
SEVGİLİ DOSTLAR VE DEĞERLİ ZİYARETÇİLERİMİZ, İNSAN YÜCE ALLAH YOLUNDA HİZMET İÇİN YARATILMIŞTIR. BU HİZMETTE HÜR İRADESİ İLE YANİ CÜZ-İ İRADESİ İLE BAŞLAYACAKTIR. DOLAYISI İLE İNSANLAR İKİ GRUPTUR.
1- YÜCE ALLAH YOLUNDA HİZMET ÜRETENLER, VEYA ÜRETMEYE TALİP OLANLAR
2- ŞEYTANIN YOLUNDA HİZMET ÜRETENLER. BURADA İRADE BEYANINA GEREK YOKTUR. Yaradılış itibarı ile insan nefsinin afetleri sebebi ile iblise dönüktür. Bu yolda hizmet farkında olmadan nefsinin afetleri ve iblisin fücuru sebebi ile bunları gerçekleştir. İşte ayeti kerime

91/ŞEMS-8: Fe elhemehâ fucûrehâ ve takvâhâ.
Sonra ona (nefse) fücurunu ve takvasını ilham etti.
Fücur, iblisin yaptığı telkinleri, nefsin taleplerini ifade eder. TAKVA İLHAMI İSE SADECE YÜCE ALLAH’A YÖNELENLER VE YÜCE ALLAH’IN DAVETİNE İCABET EDENLER İÇİNDİR.
Burada bahse konu olan YÜCE ALLAH YOLUNDA HİZMETİ DE BANA GÖRE İKİ BÖLÜMDE DEĞERLENDİRMEK LAZIM.
1- Malı, canı, sahip olduğu ( Yüce Allah’ın o insana lütfettiği ) her şey ile Yüce Allah yolunda infak ederek ve bilgilerin infakını sağlayarak insanların kurtuluşuna vesile olanlar. Bunlar bu yolda ilerlemeye en kuvvetli aday olanları oluşturur.
2- Sadece zekatını veren, birr’ini ihmal eden, çok naçar kalmadıkça başkalarına ( Bakara 177 ayeti kerimesi bu konuyu en güzel şekli ile vermektedir) yardım etmekte de çekince duyan. Ancak kurtuluşu için Yüce Allah’ın davetine icabet etmiş, günlük ödevlerini yerine getiren insanlar. Bunlar, yeni bir gayretin ve azmin sahibi olmadıkları sürece ilerleme sağlamaları zayıf ihtimaldır. Ancak Rabbimin dilemesi istisna. Çünkü Rabbimin dilemesi o insana hizmet aşkı şevki ve gayreti verecektir.
Sevgili Dostlar ve Değerli Ziyaretçilerimiz,
Böyle bir yapıda dikkat etmemiz gereken husus ise şu olmalıdır. İnsanlar fizik bedenlerini ve nefslerini teslim edemediği sürece mutlaka hata yapacak ve günah işleyecektir. ÖNEMLİ OLAN NE YAPARSANIZ YAPIN YÜCE ALLAH İLE BERABER OLMANIZ, OLABİLMENİZDİR.
BU DURUMDA HATA OLASILIĞINIZ AZALACAKTIR. VEYA HATA YAPTIĞIMIZ ZAMAN HEMEN O HATADAN DÖNME İMKANININ DA SAHİBİ OLACAKSINIZ DEMEKTİR. BURADA ŞU HUSUSA DİKKAT ETMEK LAZIM. HATADAN VAZ GEÇEMİYORSANIZ YÜCE ALLAH’TAN BU KONUDA YARDIM TALEP EDİN. YÜCE ALLAH MUTLAKA YARDIM EDECEKTİR.
İŞTE BEN BUNA BENZER BİR DURUM SEBEBİ İLE SİZLERDEN BİR MÜDDET UZAK KALDIM. YÜCE ALLAH’TAN YARDIM TALEPLERİME HALA DEVAM EDİYORUM. NEFSİMİN UNUTTUĞUMU ZANNETTİĞİM BİT AFETİNİN NE KADAR KUVVETLİ OLDUĞUNU BU SEBEPLE DE ANLADIM.
İnsan Yüce Allah ile beraber değil ise mutlaka iblis ile beraberdir. Çünkü bütün insanların çevresinde bir değil birden ziyade şeytan vardır. Her birisi bir başka yönden saldırırlar.
Yüce Allah bu konuyu şöyle açıklıyor.
43/ZUHRÛF-36: Ve men ya’şu an zikrir rahmâni nukayyıd lehu şeytânen fe huve lehu karîn(karînun).
Ve kim Rahmân'ın zikrinden yüz çevirirse, şeytanı ona musallat ederiz. Böylece o (şeytan), onun yakın arkadaşı olur.
Şeytanın musallat edilmesinin sebebi ise kişinin bir an önce YÜCE ALLAH’A YAKIN OLMASINI SAĞLAMAKTIR. Ancak insan zaten yakın değil ise, yani davete icabet etmemiş ise onlar için ayeti kerimede bakın Yüce Allah ne söylüyor “BÖYLECE O (ŞEYTAN), ONUN YAKIN ARKADAŞI OLUR.”
YÜCE ALLAH İLE OLAN BERABERLİKLERİNİZİN ARTMASI DİLEKLERİMLE SİZLERE BİR HATAMI VE BU HATADAN DÖNMEK İÇİN YAPTIĞIM YAKARIŞLARI ANLATMAYA, PAYLAŞMAYA ÇALIŞTIM.
UMUYORUM VE DİLİYORUM Kİ SİZLER HATAYA DÜŞMEYİN. DÜŞTÜĞÜNÜZÜ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ NOKTADA DA DÖNÜŞ İÇİN YÜCE ALLAH’A VE O’NUN İPİNE SIMSIKI SARILIN.
RAHMAN VE RAHİM OLAN RABBİMİN SİZLERİ KORUMASI DİLEKLERİMİZ İLE.
ARO.

3
0
0
Yorum Yaz