Niloya - Tospik Aranıyor - Yumurcak Tv

Niloya - Tospik Aranıyor - Yumurcak Tv

2015-04-12 18:21:00
Niloya - Tospik Aranıyor - Yumurcak Tv |  görsel 1
Niloya - Tospik Aranıyor - Yumurcak Tv |  görsel 2

 

 

GÖÇMEN HAYATLAR
Ekonomik, toplumsal, siyasi nedenlerden dolayı, bireylerin veya toplulukların bir ülkeden başka bir ülkeye, bir yerleşim yerinden başka bir yerleşim yerine gitmesi göç olarak tanımlanır. Göçler, Türk tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Türk tarihinin en eski dönemlerinden, yakın tarihimize kadar pek çok göç olayı yaşanmıştır. Türkler ilk ana yurtları olan Orta Asya’dan çeşitli nedenlerle değişik zamanlarda göç etmişlerdir. Asya’nın farklı bölgeleri ile Avrupa ve Afrika kıtalarına yerleşerek yaşamlarına buralarda devam etmişlerdir. Türklerin Anadolu’ya gelip yerleşmeleri de bir göç hareketi olarak ele alınabilir. Yakın tarihimizde de göçlerin yoğun olarak yaşandığı görülmektedir. 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı’ndan sonra Balkanlar ve Kafkasya’da yaşayan birçok Türk, Anadolu’ya gelmek zorunda kalmıştır. Balkan Savaşlarından sonra Anadolu’ya yoğun bir Türk göçü olmuştur. Lozan Antlaşması gereği Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan Nüfus Mübadelesi (Değişimi) sonucunda Yunanistan’da yaşayan Türklerle, Anadolu’da yaşayan Rumlar karşılıklı yer değiştirmişlerdir. Göç yakın tarihimizde olduğu gibi günümüzde de önemli bir olgu olarak önemini korumaktadır.

Bir ülke içinde bölge, kent, köy ve kasaba gibi bir yerden diğerine yerleşmek amacıyla yapılan göçlere “iç göç”; uzun süre kalmak ve çalışmak ya da yerleşmek amacıyla bir ülkeden başka bir ülkeye yapılan göçlere de “dış göç” adı verilmektedir.
1950’lerden itibaren İbrahimoğlu ailesi gibi ülkemizde binlerce insan köyden kente göç etmiştir. 1980’lerden sonra bu göçler daha da hızlanmıştır. Özellikle İstanbul, İzmir, Kocaeli, Adana, İzmit gibi kentlerimiz yoğun göç almaktadır.

Hayati İbrahimoğlu Yozgat’ın bir köyünde yaşarken 17 yaşında evlenir. Eşi beşin¬ci çocuğuna hamileyken çalışmak için Ankara’ya gitmek zorunda kalır. Çünkü ailesin¬den kalan toprak hem küçük hem de susuzluk nedeniyle geçimlerini sağlayacak nite¬likte değildir. Eşi köyde kalıp çocuklarına bakmaya devam eder. Ancak bu şekilde yaşa¬mak hepsi için zordur. Bir gün eşyalarını kamyonete yükleyip ailecek Ankara’ya taşınırlar. İki odalı bir gecekonduya yerleşirler. Yedi nüfuslu aile bu küçük evde, çoğu zaman geçim sıkıntısı çekerek bugünlere kadar gelirler. İbrahimoğlu ailesi 38 yıldır Ankara’da yaşamakta. Hayati İbrahimoğlu işçilikten emekli olmuş. 6 çocuktan sadece ikisi okuyup iş sahibi olabilmiş. Biri de Avusturya’ya işçi olarak gitmiş.
goc

Yerleşim yerlerine göre göç eden nüfus oranı

küçük evde, çoğu zaman geçim sıkıntısı çekerek bugünlere kadar gelirler. İbrahimoğlu ailesi 38 yıldır Ankara’da yaşamakta. Hayati İbrahimoğlu işçilikten emekli olmuş. 6 çocuktan sadece ikisi okuyup iş sahibi olabilmiş. Biri de Avusturya’ya işçi olarak gitmiş.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İçişleri Bakanlığının hazırladığı “İç Göç Haritası”na (İGH) göre, Türkiye’de nüfusun neredeyse yarısı yaşamını doğduğu yerin dışında sürdürmektedir. Ülkemizde yaşanan iç göçün nedenleri arasında; hızlı nüfus artışı, işsizlik, eğitim, sağlık ve diğer yaşam olanaklarının yetersizliği, iklim ve yer şekillerinin olumsuz etkileri sayılabilir.
Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgeleri en çok göç veren bölgelerimizdir. İGH’ya göre, Türkiye’de en yoğun göç son 20 yıl içinde yaşanmıştır. Bu dönemde en fazla göç alan iller; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Bursa, Antalya, Malatya, Manisa ve Kocaeli’dir.

İstanbul’a göçün ilginç istatistikleri:
– Son 50 yılda yaklaşık 11 milyon insan İstanbul’a göç etti.
– Her 4 dakikada bir kişi İstanbul’a göç ediyor.
– Paris ve Londra’ya 60 yılda olan göç, İstanbul’da 2 yılda gerçekleşiyor.
– İstanbul’un nüfusu her gün 800 kişi artıyor.
– Trafiğe her gün 600 yeni araç giriyor.
Köyden kente göç önemli ekonomik ve sosyal sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Büyük kentlere kontrolsüz yapılan göçler; işsizlik, gecekondulaşma, alt yapı hizmetlerinin götürülmesinde zorluk, çevre sorunları, trafik, eğitim ve sağlık problemleri, kültür çatışması gibi sorunlar yaratmaktadır. Kırsal kesimde ise iç göç iş gücünün azalmasına yol açmakta, bu durum gelişme ve kalkınmayı olumsuz etkilemektedir.

Ülkemizde ekonomik nedenlerle mevsimlik yer değiştirmeler de oldukça yaygındır. Bu tür göçlere mevsimlik göçler denir. Ekonomik faaliyetin göçebe hayvancılığa dayandığı Doğu Anadolu ve Toroslarda yaşayan Yörükler hayvanlarını otlatmak için yazın dağların yüksek kısımlarına; kışın alçak alanlara geçici olarak göç etmektedir.

Aşağıdaki fotoğrafta Sarıkeçililer, havaların ısınmasıyla Doğu Akdeniz’den İç Anadolu’ya göç etmektedir. Göçerler, yılın 3 ayını yolda, yazı yaylada, kalan bölümü de sahil yörelerinde geçirirler.

Tarım işçiliği de mevsimlik göçlerden biridir. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan insanlar aileleriyle birlikte, yılın belli aylarında tarım işçiliği yapmak için Karadeniz, Çukurova ve Ege Bölgesi’ne göç etmektedirler. Çukurova ve Ege Bölgesi’nde pamuk, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde çay toplama işinde çalıştıktan sonra, 5-6 ay içinde kendi memleketlerine dönmektedirler.

Türkiye’den yurt dışına yapılan göçün temelinde ise ekonomik nedenler yatmaktadır. Ülkemizde çalışma çağındaki nüfusa yeterince iş olanakları yaratılamadığından, yurt dışına iş gücü göçü başlamıştır. 1960’lı yıllarda Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine olan göç Suudi Arabistan, Libya gibi Arap ülkelerine de olmuştur. Türk işçileri zamanla kendi ailelerini de yanlarına almışlardır. Evlenme ve yeni doğumlarla yurt dışındaki vatandaşlarımızın sayısı gün geçtikçe artmıştır. Yurt dışındaki Türkler zamanla kendi işlerini kurmuş, işveren konumuna yükselmiştir. Bulundukları ülkelerin ekonomilerinde önemli bir yer edinmişlerdir. Bununla birlikte Türklerin bulundukları ülkelere uyum sağlayamaması, kültür çatışmalarına neden olmaktadır. Türk gençlerinin eğitimsiz kalması, Türkler arasında işsizlik ve suç oranlarının artmasına neden olmaktadır.
Mustafa Aşan, evli ve 7 çocuklu bir aile babası olarak Almanya’ya göç etmiş. Tam 8 yıl gurbette

 

140
0
0
Yorum Yaz