TARIM MAKİNALARI TARIM

2015-02-16 21:45:00
TARIM MAKİNALARI TARIM |  görsel 1
TARIM MAKİNALARI TARIM |  görsel 2

 

                                                                       GECE ÖKSÜRÜKLERİ

Öksürük bir çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Genellikle basit nedenlerden dolayı ortaya çıkan öksürükler için basit tedaviler yeterli gelebilir. Ancak gece ortaya çıkan ve devamlı olan öksürüklerde özellikle reflü ve astım durumlarında şüphelenebilir.

Gece öksürükleri bir 4-5 gün boyunca devam eden hastaların mutlaka doktora görünmeleri ve öksürüğün altında yatan esas nedeni öğrenmeleri gerekir.

Şimdi özellikle gece öksürüklerinin nedenlerini ve tedavi yöntemlerine göz atalım.

öksürük

Astım Kaynaklı Öksürükler

Astım uzun süre devam eden kuru öksürüğe neden olabilir. Astım nedeniyle yaşanan öksürüğe genellikle göğüs bölgesinde baskı hissi ve hırıltı eşlik eder. Astıma bağlı öksürüğün nedeni, atak sırasında yayılan ve bronş duvarlarını etkileyen kimyasallardır. Vücut tarafından üretilen bu kimyasallar sinir uçlarını uyararak öksürük refleksiniharekete geçirir. Bu öksürük çoğu zaman yetişkinlerde astımın ilk belirtisi olarak görülür.

Alerji Nedeniyle Öksürük

Mevsimsel alerjiler ya da alerjenlere maruz kalma gece saatlerinde kuru ve şiddetli öksürüğe yol açabilir. Hatta alerjinin neden olduğu kuru öksürük, öksürük nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu tip öksürük için alerjenlerden uzak durmalısınız, şiddetli öksürük içinse doktorunuzdan antihistamin ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz.

Reflü Kaynaklı Öksürükler

Uyuduktan bir kaç saat sonra kuru öksürükle uyanıyorsanız bunun nedeni reflü olabilir. Vücudun uyurken aldığı pozisyon nedeniyle yemek borusuna kadar çıkan mide asidi boğazı tahriş ederek öksürüğe yol açar ve bazen öksürüğe ağızda ekşi bir tat eşlik edebilir.

Geceleri reflü nedeniyle oluşan öksürüğe reflünün bir diğer belirtisi olan göğüs yanması eklenmediği için bu öksürüğün nedeninin reflü olduğunu belirlemek zorlaşabilir.

Doktor kontrolünden sonra, reflü teşhisi konduğu takdirde, mide asidini dengeleyen ilaçlar kullanmak bu öksürükleri hafifletecektir. Ayrıca yatarken başınızı biraz yukarıda tutmak ve sırt üstü uyumak mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engelleyebilir.

Yukarıda yer alan rahatsızlıklar geceleri kuru öksürük nedenleri arasında ilk sıralarda gelmekle birlikte öksürük diğer bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle öksürüğünüz aldığınız önlemlere karşın devam ediyorsa ya da şiddetleniyorsa kısa sürede doktora gitmek doğru tedavinin belirlenmesi adına en güvenli yol olacaktır. 

121
0
0
Yorum Yaz